کدامیک در آموزش زبان انگلیسی اولیت دارد: گرامر یا واژگان؟

29 فروردین 1403 4 بازدید آیلتس و تافل مکالمه
کدامیک در آموزش زبان انگلیسی اولیت دارد: گرامر یا واژگان؟

در شیوه‌های متداول آموزش زبان انگلیسی، عموماً تاکید بر گرامر است؛ به طوری که واژگان عمدتاً برای تبیین قواعد گرامری به کار می‌روند. اما سؤال اینجاست که بین گرامر و واژگان، کدام باید در اولویت قرار گیرد؟ بر اساس تجربه، من به قدرت یادگیری واژگان اعتقاد دارم.

واژگان، پایه و اساس هر زبانی هستند که با استفاده از آن‌ها، ساختارهای پیچیده‌تری چون قواعد گرامری و اصطلاحات، شکل می‌گیرند. دکتر "کیث فلس"، در کتاب "باورهای ساختگی در مورد واژگان"، از تجربه‌ای شخصی در یک سوپرمارکت در ژاپن می‌گوید. او می‌خواسته آرد بخرد و جمله‌ای را آماده کرده بود برای پرسش از فروشنده، اما متوجه شده که ندانستن واژه‌ی صحیح "آرد" به ژاپنی، ارتباطش را با مشکل مواجه کرده است. این تجربه بیانگر اهمیت بنیادین دانستن واژگان در برقراری ارتباط است؛ تنها یک واژه می‌تواند تفاوت چشمگیری در انتقال مفهوم ایجاد کند.

با دانستن واژگان، می‌توان حتی با بیانی ناقص، منظور خود را مطرح کرد. در مقابل، تسلط بر هزاران قاعده گرامری بدون شناخت واژگان، امکان ارتباط موثر را فراهم نمی‌کند. همچنین، هنگام خواندن یا شنیدن، ندانستن حتی یک واژه می‌تواند فهم کلی مطلب را با چالش مواجه سازد، در حالی که عدم شناخت کامل گرامر معمولاً تاثیر کمتری دارد. این موضوع تاکید می‌کند که اولویت با یادگیری واژگان است، زیرا بنیان هرگونه ارتباط موثری در هر زبانی را تشکیل می‌دهد.

Vocabulary in English Language Learning

اهمیت واژگان در یادگیری زبان انگلیسی

دغدغه‌ای به نام گرامر زبان انگلیسی: نیازی به نگرانی نیست

یادگیری گرامر زبان انگلیسی، بر خلاف تصور رایج، از طریق مطالعه کتاب‌های گرامری صورت نمی‌گیرد. برای فهم بهتر این موضوع، به روند طبیعی یادگیری زبان توسط کودکان توجه کنید. آیا کودکان با خواندن کتاب‌های گرامر زبان مادری خود را می‌آموزند؟ تفاوت اصلی بین بزرگسالان و کودکان در این است که ذهن بزرگسالان به قواعد گرامری زبان مادری خود عادت کرده است. پس، برای آشنایی با گرامر یک زبان جدید، نیاز به صبر و ممارست است.

گرامر زبان انگلیسی، زمانی که لازم باشد، از طریق تعامل پیوسته با متن‌ها و گفتارهای صحیح، به شکل ناخودآگاه آموخته می‌شود. نترسیدن از اشتباه کردن و نبود ترس از کمرویی می‌تواند شما را در مسیر یادگیری زبان انگلیسی به پیش ببرد. گرامر ناقص، مانع از ارتباط برقرار کردن و لذت بردن از زبان نخواهد شد. اما، داشتن دایره واژگان محدود، به شدت در توانایی شما برای ارتباط مؤثر و درک محتوای انگلیسی تأثیر منفی خواهد گذاشت.

تمرکز بیش از حد بر گرامر: یک تلاش بی‌ثمر

اصرار زیاد به گرامر زبان انگلیسی در حالی که هنوز در یادگیری واژگان دچار کمبود هستید، اقدامی ناکارآمد است. اگر نیاز باشد برای هر عبارت یا جمله‌ای به گرامر فکر کنید، روند گفتگو به شدت کُند می‌شود. همانطور که پیشتر هم بیان شده است، گرامر باید به صورت غیرآگاهانه و طبیعی آموخته شود؛ زیرا در لحظه‌های گفتگو فرصتی برای تامل در دستورات گرامری وجود نخواهد داشت.

گسترش دایره واژگان انگلیسی: راهکارها

افزایش دایره واژگان انگلیسی خود را چگونه انجام دهیم؟ راهکار این سؤال در خواندن و گوش دادن به محتوایی است که علاقه‌مند به آن هستید. همانطور که در مقاله "بهترین کتاب‌ها برای یادگیری زبان انگلیسی" اشاره کردم، کتاب‌های درسی نه تنها کمتر جذاب هستند، بلکه گاهی اوقات روش‌های موثری برای آموزش زبان انگلیسی را به کار نمی‌گیرند. پس، بهترین منابع، کتاب‌های داستانی یا کتاب‌هایی هستند که از خواندن آن‌ها لذت می‌برید. برای تقویت مهارت شنیداری و افزایش واژگان نیز، تماشای فیلم‌ها و گوش دادن به دکلمه‌ها، روش‌هایی مفید هستند.

در اپلیکیشن زبان انگلیسی گروه زبان دکتر دشتی، امکاناتی فراهم شده تا به راحتی بتوانید واژگان انگلیسی خود را با استفاده از مطالب جذاب، به طور قابل توجهی افزایش دهید.